BYDLENÍ PRO DVA

Dům pro dva, malý dům, malý domek, byt na stáří, byt pro seniora, bydlení pro seniory

Domek pro dva nebo byt na stáří?

Byt na stáří anebo domek pro dva? Mnoho lidí řeší situaci stárnoucích rodičů nebo rodinných příslušníků a jejich bytovou situaci v pozdějším věku života. Není možné však jednoznačně říci, co je lepším výběrem – byt anebo malý dům?

Dům pro dva, malý dům, malý domek, byt na stáří, byt pro seniora, bydlení pro seniory

Pokud se podrobněji zamyslíme nad touto problematikou, tak pro Vaše rozhodnutí přinášíme několik postřehů, které Vám mohou pomoci při rozhodování.

První základní otázkou je bezbariérové přístup řešení ať bytu nebo domu. Určitě má dům, oproti bytovému domu lepší předpoklady, protože zpravidla nepotřebuje výtah. Je totiž přístupný z přízemí. Existuje ještě však řada bytových domů, kde budˇ výtah historicky nikdy nebyl a zřejmě již nebude. A to jak z hlediska technického, protože jej zkrátka není kam umístit, tak i investičního, protože není nikdo, kdo by ho zaplatil.

Vstupní dveře. Do bytu, domu i jednotlivých pokojů jsou obvykle projektovány dveře o světlé šířce 80cm. které zpravidla vyhovují pro pohyb hendikepovaných osob. Otázkou však je, zda jsou přístupné prostory i takto prostory koupelen a WC. Tady je zpravidla úskalí, protože v řadě případů jsou instalovány pouze dveře široké 60cm.

WC a vany. Pokud nemá WC dostatečný prostor kolem záchodové mísy, i zde může být celkem velký problém. Otočit se, sednout si a opětovně vstát, může být jedno z velkých úskalí.

To stejné je u van. Vstoupit do vany a vylézt ven může být opravdu nepřekonatelná překážka. Zde se nabízí sprchový kout bez jakékoliv zástěny a dokonce i bez sprchové vaničky. Zkrátka a pouze podlahový kanálek a přístup pod sprchovou hlavici bez jakéhokoliv úskalí. Samozřejmě je možné sprchu dovybavit například madlem nebo sklopným sedátkem.

Zahrada a pobyt venku. Zde je opět ve výhodě dům. Vycházení z domu nebo bytu je častokrát ovlivněné pohodlností vstupování do domu nebo bytu. Překonání schodiště je častokrát zradou pro pobyt venku. Taktéž vzdálenost do parku nebo zeleně je potřeba uvažovat. Pokud žijeme na rušné dlouhé ulici v centru města, tak docházková vzdálenost k lavičce, kde se dá odpočinout, může být také neřešitelnou záležitostí.

  • Dalšími rozhodujícími faktory jsou např.:
  • Teplo, vytápění a zajištění nenáročné obsluhy
  • Rušivé vlivy pro spánek (např. hlučné komunikace, blízká diskotéka nebo bar, tramvaje, otřesy metra, vlak, apod.)
  • Dostatečné prosvětlení obytných prostor (ponuré osvětlení má vliv na úzkosti, deprese apod.)

Cena domku pro dva se při předpokladu výstavby nového malého přízemního rodinného domku, o celkové podlahové ploše do 60,00m2, bez započtení pozemku, pohybuje v rozmezí 1,5 – 2,0 mil. Kč. dle komfortu vybavení. Určitě varianta začít stavět novostavbu, stojí za úvahu.

<b>Odpovíme</b> na Váš případný dotaz...

Zašlete nám zprávu...

Zadejte své jmého
Zadejte Váš email
Napište stručně o co žádáte
Popište o co žádáte nebo upřesněte Vás dotaz

Loading

Related posts