ARCHITEKTONICKÁ STUDIE

1+1, 1mil, 2+1, 3+1, 3+kk, 4+1, 4+kk, 5+1, 5+kk, 6+1, administrativ, architekt, architekt Praha, architektonická studie, architektura, beton, betonový, bio, bydlení, byt, cihly, české Budějovice, děti, dětské, dětský pokoj, dlažba, dlažební desky, do dvou miliónů, do milionu, dobříš, dokumentace, domek, dřevostavba, dřevostavba do milionu, dům, dům na prodej, dveře, fasáda, hermoch, hledám architekta, hypotéka, chytré bydlení, ihned, interiér, investice, jak postavit dřevostavbu, jak postavit dům, kámen, kamenivo, kamenná dlažba, kanalizace, kancelář, levná stavba, levná střecha, levný dům, levný rodinný dům, mobilheim, mobilní dům, na klíč, návrh bytu, návrh domu, návrh fasády, návrh interiéru, návrh koupelny, návrh pokoje, návrh zahrady, nové proměny bydlení, novostavba, obkladové desky, ohlášení, okna, okrasné zahrady, pálené cihly, plán, postavit chatu, povoleni, povolení, praha, pro seniory, projekt, projekt budovy, projekt domu, projekt dřevostavby, projekt ke stavebnímu povolení, projekt pro ohlášení stavby, projekt pro stavební povolení, projekt pro stavební povolení Praha, projekt rodinného domu, projekt stavby, projekt školy, projektant, projektnat Praha, projekty rodinných domů, příbram, přízemní, půjčka na bydlení, půjčka na bydlení pro mladé, RD, realizační projekt, rekonstrukce, rekonstrukce bytů, rekreační, rodinný, Rodinný dům, rozpočet na stavbu, státní půjčka, stavba, stavba bazénu, stavba haly, stavba roku, stavba svépomocí, stavby, stavební, stavební dozor, stavební úřad Písek, Strakonice, střechy, studie, styl, Tábor, technický dozor, technický dozor investora, terasa, vizualizace, výkresová dokumentace, výstavba hal, zahrada, zahradní, zahradní architekt, zahradní domek, zaměření stavby, zimní zahrada, zimní zahrady

„Dům je v podstatě vnější oděv…“ 

Kupujeme si luxusní auta, vybíráme si co nejkvalitnější oblečení, nosíme šperky, ale často naše auto zajíždí do garáže nevzhledného domu. Zkuste si dopřát i dům, který stojí za to. Je obdivuhodný, pohodlný a poskytuje nám už z dálky radost, kdykoliv k němu navracíme.

cit.: "Architektonická studie je v podstatě nejtěžší úkol celého projektového procesu. Je nutné vše dobře vymyslet, abychom jednou postavili a nikdy už nemuseli bourat."


Architektonická studie je prvotní částí projektu. 

Je to předprojektová část dokumentace dokládající koncepční, tvarové/hmotové, materiálové, technologické a technické, dispoziční a provozní řešení stavby, objektu nebo zařízení. Popřípadě jejich souboru, jejímž smyslem a účelem je vzájemné ujasnění si záměrů stavebního programu.  Mezi klientem a architektem/inženýrem dochází k ověření proveditelnosti stavebního programu ve zvoleném území. 

Studie slouží k ujasnění investičního záměru klienta.

Je tím nejdůležitějším a rozhodujícím, co určuje úspěch celé stavební akce. Je to ta nejožehavější část projektování, protože její kvalitativní obsah je velmi obtížně měřitelný, laikem nesnadno rozpoznatelný a ještě hůře zhodnotitelný. 

Vzhledem k tomu, že v naprosté většině stavebních akcí na výstavbu rodinného domu se tato fáze vymyká přímému vlivu architektů, dochází k mylným představám klientů o její náplni a významu. Od toho se též odvíjí snaha tuto fázi nejen obsahově degradovat, její význam bagatelizovat a tvůrčí proces ignorovat, ale též snaha ji finančně zcela obejít. 

Situace se má dnes totiž tak, že nezodpovědný stavební inženýr Vám nabídne zpracování architektonické studie za pakatel. Stavební firma dokonce zadarmo. Kdežto architekt tuto část přípravy stavby bere zodpovědně a vážně a tedy si ji musí nechat též patřičně zaplatit. Nemůžeme po něm chtít, aby hodiny náročné tvořivé práce nám jen tak daroval, byť by to pro své potěšení i rád udělal. 

Je potřeba si přiznat, že v takovém případě by architekti, na rozdíl od stavebních inženýrů, jejichž pracovní náplní je, zjednodušeně řečeno, „sestavovat“, „překreslovat“ a „razítkovat“ stavební výkresy. Tedy to hlavní, co chceme mít, musíme mít a jsme odhodláni to zaplatit. Museli značnou část svého života pracovat zcela zadarmo...

Řeší vztah stavby domu vůči pozemku a okolí

Pokud tuto projektovou fázi přeskočíme, tak již nikdy neovlivníme to, jaká část z  pozemku nám zbude k užitku, ani to, jak vhodně bude korespondovat náš život v domě se svým okolím. Stavební úřad totiž vůbec nezajímá, kde chceme mít vchod, kde terasu. Kde budou stromy, kde skleník, kde ohniště, kde mrkev a jahody, kde sušák prádla a houpačku pro děti.

Pamatujme si, že to, co nezajímá stavební úřad, nebude zřejmě zajímat ani projektanta, který zhotovuje projekt pro stavební povolení! 

Chce se zaplakat, když vidíme, jak na nových parcelách je všechno možné. Rozházeno bez ladu a skladu, ani kousek soukromí, ani malé závětří. Terénní vlny bez užitku, zeleň bez koncepce, jezírka v paradoxních sestavách...

Každá AS může být použita pro předběžné jednání na stavebním úřadě, pro schválení záměru městským (hlavním) architektem. Projednání se správci IS, pro jednání s bankou (předběžný rozpočet) apod. 

Dokumentace pro územní řízení

Pokud tuto architektonickou studii doplníme textovými přílohami a dokladovou částí, vznikne z ní DOKUMENTACE PRO ÚZEMNÍ ŘÍZENÍ.

Dotazy k produktu, ceník, pro bližší informace nás kontaktujte: