
Potřebujete vůbec architekta?
Architekt. Proč architekta?
Architekt = guru moderní architektury; nositel pravdy o tom, jak se má bydlet; intelektuál, co umí kreslit… Taková a mnohá další přízviska mají dnešní architekti, ale nebudeme se tu bavit o tom, jestli je tvoří sami, nebo je to takový štítek jejich profese. Přesto mnoho investorů obchází architektonické kanceláře velkým obloukem, aby si jich páni architekti náhodou nevšimli a nechtěli jim jejich budoucí dům navrhnout.
Tyto obavy jsou však neopodstatněné. V článku si představíme pět nejčastějších obav, které investory od architektů zrazují. Povíme proč a jak na to, aby byla spolupráce s architektem přínosná a ve výsledku zajímavá například i pro vaše sousedy, kteří budou přes plot nahlížet a tiše závidět, jak dobrý dům máte.
- Když mi dům navrhne architekt, bude pak strašně drahý.
Obavu o prodražení domu můžete snadno eliminovat tím, že architektovi jasně zadáte rozpočet, se kterým musí pracovat. Vy jste ten, kdo nastavuje limity – ten kdo zadává zakázku. Pokud se architekt na výši předpokládané investice nezeptá hned na jedné z prvních schůzek, okamžitě jej vyměňte!
- Co když mi navrhne nějakou hrůzu, která se mi nebude líbit?
Architektonická studie dřevostavby je proces, nikoliv jedno zadání s jedním domem na konci. Návrh by měl vycházet z vašich potřeb a na konečném výsledku by se mělo pracovat postupně, v úzké spolupráci vás a architekta. Výsledek pak nemůže dopadnout špatně, musíte však aspoň rámcově vědět, co chcete.
- Na architekta nemám v rozpočtu peníze.
Otázka „drahosti“ architektonické studie je takový evergreen. Cena studie rodinného domu osciluje okolo částky 60 000,-. Když si představíte, že dům bude stát 3 miliony, jsou to 2 % z celkové částky. Šikovný architekt vám však promyšleným návrhem může ušetřit i pětinásobek částky za samotnou studii.
- Výsledek architekta je pár obrázků, které si dokážu udělat sám!
Věřte, že nedokážete, a to už jen z principu, že architekt svůj obor vystudoval na škole a X dalších let je pro něj navrhování domů denním chlebem. Skeptičtí klienti, kteří se pro architekta rozhodli třeba pod tlakem rodiny, často nad výsledkem kroutí hlavou a říkají: Vždyť to jsme chtěli, ten architekt nic nevymyslel, jen dal na papír to, co jsme si představovali a chtěli. A o tom to celé je, dát to na papír. Kdyby to investoři uměli stejně dobře jako architekti, tato profese by jednoduše neexistovala.
- My architekta prostě nepotřebujeme!
Pokud stavíte na ideálním, nejlépe na „zelené louce“, nemáte žádné sousedy a ideální příjezdovou komunikaci a stačí vám základní typový dům z katalogu, pak architekta opravdu nepotřebujete. Většina pozemků však ideální není, a pokud máte svažitý pozemek, je to pro typovku katastrofa. Pro architekta to může být naopak výhoda, kterou do projektu zapracuje a využije tak veškerý potenciál daného pozemku.
„zdroj=dřevostavitel“
